Skip to main content

Föreläsning och brödbakning av mittfastan: Åminnelsen av de 40 martyrerna av Sebaste

Uppdaterad:

Välkommen till en dag fylld av historia och tradition! Vi minns de 40 martyrerna av Sebaste genom en inspirerande föreläsning om deras historia, följt av brödbakning där vi för traditionen vidare tillsammans.

Mitten av den stora fastan uppmärksammas genom en föreläsning om de 40 martyrerna av Sebaste, vi tar del av deras historia och den unika tradition som lever kvar än idag.

Efter föreläsningen bakar vi tillsammans bröd enligt traditionen, där en kärna göms i ett av bröden. Bröden delas sedan mellan deltagarna, och den som får myntet tros få ett välsignat och framgångsrikt år.

Delta i denna dag av gemenskap och reflektion där historia och tradition knyts samman på ett unikt sätt!

Välkommen!

Eventuell dokumentation under arrangemanget

Under enstaka tillfällen skickar vi en fotograf till våra arrangemang, i syfte att dokumentera verksamheten för vår verksamhetsberättelse eller att samla material för att marknadsföra framtida arrangemang av samma typ. I dessa fall kommer vi att informera om detta i förväg, i samband med anmälan. All eventuell dokumentation sker i samförstånd och tillåtelse med samtliga deltagare. Läs vår integritetspolicy här.

Karta

Plats
Nylöse kyrka
Måns Bryntessonsgatan 25
41517 GÖTEBORG

Mer inom Religion och tro

Prova på miniretreat 26 februari

Prova på miniretreat 26 februari

Här kan du anmäla dig till Prova på minitretreat den 26 februari i Immanuelskyrkan

  • Plats
    Stockholm, Stockholms kommun
  • Datum
  • Tillfällen
    Onsdag 19:00 - 20:30
  • Tillfällen
    1 tillfällen
Läs mer